Małe czy wielkie wesele? – plusy i minusy

Często długość listy gości na ślubie zależy od środowiska z jakiego się wywodzimy, od preferencji naszych najbliższych lub od panującej mody w rodzinie. Bywa, że w tej kwestii Państwo Młodzi nie mają wiele do powiedzenia. Podporządkowują się naciskom ze strony rodziców lub panującym trendom, zapominając, że ten niezwykły dzień jest przede wszystkim ICH jedynym i niepowtarzalnym świętem.

Liczba gości ma ogromny wpływ na przebieg i charakter naszego ślubu, dlatego powinniśmy się mocno zastanowić nad tą kwestią. Przede wszystkim szczerze i bez komunikacji z otoczeniem zapytać siebie kogo chcielibyśmy widzieć na naszym ślubie? np. kogo w kościele, a kogo na weselu? (bo oczywiście można to podzielić) czy zapraszamy wszystkich znajomych z podstawówki, liceum i studiów, czy jedynie wspólnych i najbliższych przyjaciół?, czy wszystkie ciocie z wujkami od strony mamy i taty czy jedynie pierwszą linie? (rodzeństwo) czy z kuzynami czy bez? itd. możliwości jest wiele :). W następnej kolejności powinniśmy określić jakie są nasze preferencje? czy mamy ochotę na huczną imprezę, czy na małe przyjęcie w gronie najbliższych?. I oczywiście kwestia budżetu oraz organizacji, wiadomo ilość gości ma wpływ na wybór odpowiedniej sali, zorganizowanie noclegów i dodatkowego transportu, a także na suknie ślubną :). Na małe wesele, przyjęcie idealnie będzie pasować delikatna i stonowana suknia, a na wielkiej imprezie Panna Młoda powinna się bardziej wyróżniać z otaczającego ją tłumu :). Pod uwagę warto wziąć nasze charaktery to też ma ogromne znaczenie. Jeżeli na co dzień jesteśmy osobami, które lepiej czują się na drugim planie to wielkie wesele raczej nie będzie dla nas przyjemnym wydarzeniem.

Kilka najistotniejszych plusów dużych wesel (powiedzmy od 150 osób w górę) to wg mnie:
1) możliwość spotkania dawno niewidzianej rodziny i znajomych,
2) pełen kościół podczas uroczystości zaślubin,
3) więcej chętnych do zabaw weselnych (chociaż bywa z tym różnie),
4) “pełny” parkiet tańczących par, huczniejsza zabawa (chociaż tutaj wiele zależy od muzyki i samych gości).

Minusy to przede wszystkim:
1) brak czasu na dłuższą rozmowę ze wszystkimi gośćmi, a często tematów nie brakuje. Bywa, że Para Młoda nie jest w stanie wszystkich osobiście przywitać.
2) dużo nieznajomych na weselu (osoby towarzyszące),
3) więcej spraw organizacyjnych związanych przede wszystkim z transportem i noclegami. Często Para Młoda już od 1 w nocy zamiast bawić się, “wisi” na telefonie ustalając szczegóły z kierowcami. Nawet najlepiej zorganizowani nie unikną tego procederu, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o której
i kto będzie chciał wrócić do domu.
4) większe wydatki,
5) większe zmęczenie Pary Młodej.

Przyjrzyjmy się mniejszym weselom (powiedzmy do 80 osób). Główne plusy to wg mnie:
1) bardziej kameralny i rodzinny charakter ślubu, możliwość porozmawiania, z każdym, “odwiedzenia” każdego stolika,
2) Para Młoda ma więcej czasu, żeby nacieszyć się tym dniem i sobą (mniej spraw organizacyjnych, mniej obowiązków),
3) zaproszeni goście to zazwyczaj grono najbliższych nam osób, nie zastanawiamy się jak on/ona ma na imię:).
4) mniej wydatków,
5) mniejsze zmęczenie dzięki czemu Młodzi mają siły na poprawiny :).

Minusy:
1) obawa, że wesele nie będzie huczną zabawą bo mniej osób do zabaw, do tańców (chociaż tak jak wspomniałem wiele zależy od muzyki, prowadzących wesele ect.).  Bywa, że na mniejszych weselach ludzie bawią się dużo lepiej.
2) krytyka ze strony dalszej rodziny, która nie została zaproszona.

To oczywiście nie wszystkie zalety i wady małych i dużych wesel, ale te wydają mi się najistotniejsze. Ogólnie rzecz biorąc warto, żeby ten wybór zależał wyłącznie od Pary Młodej, to główny klucz do stworzenia tego dnia takiego jakim go sobie wymarzyli.

Michał Rec Studio sprawdza się doskonale w każdej sytuacji, także o kamerzystę bez względu na WASZ wybór nie musicie się martwić :).

 

 

kamerzysta Michał RecAutorem wszystkich wpisów na blogu jest kamerzysta z Nowego Sącza Michał Rec. Gwarantujemy profesjonalne usługi wideofilmowania na terenie Małopolski. Oferta przygotowana przez studio Rec obejmuje szeroki zakres tematyczny, od ślubów, poprzez komunie święte, chrzty, studniówki i inne uroczystości, które chcieli by Państwo uwiecznić w formie filmu.


Facebook Comments

Comments are closed.